Trendy w pokryciach dachowych – co wybrać, żeby nie żałować?

Budowa domu jest znaczącym wydarzeniem w życiu każdego z nas. Wraz z codziennymi postępami w tym kierunku, musimy podejmować przeróżne decyzje. Bez wątpienia, wśród nich znajduje się dobór pokrycia dachowego. Cała konstrukcja dachowa to część budynku musząca spełniać funkcje zarówno ochronne, jak i estetyczne. 

Inwestorzy co roku zastanawiają się, jaki typ pokrycia połączy obie te cechy, a dodatkowo nie będzie jedynie przelotnym trendem. Sprawdźmy więc, jakie formy pokryć dachowych twardo trzymają swoją pozycję na rynku, a które mają szansę dorównać im w najbliższym czasie.

Proste dachówki

Aktualnie, mało kto lubi przesyt. Prostota jest na obecne trendy najlepszym rozwiązaniem i istnieje spora szansa, że tak już zostanie. Można stwierdzić to chociażby po samych projektach domów, które już coraz rzadziej przypominają pałace, a opierają się wyłącznie na prostych kształtach. To właśnie dla takich konstrukcji tworzy się aktualne trendy dekarskie 2022. 

Odnośnie dachówek, kluczem do sukcesu jest ich prosta forma i bardzo neutralna kolorystyka. Popularnym ich typem są dachówki płaskie najczęściej w odcieniu czerni i szarości. Kształty faliste są również często wybierane przez inwestorów, jednak nie wiadomo, czy z biegiem lat nie zostaną całkowicie wyparte właśnie przez dachówki płaskie. 

Wyróżniamy trzy typy dachówek: ceramiczne, betonowe, a także blachodachówki. Dwie początkowe pozycje należą do grupy cięższych i układa się je pojedynczo. W przypadku dachówki z blachy trzeba zaznaczyć, że jest to materiał bardzo lekki i prosty w montażu ze względu na formę arkusza, w której występuje. Co ciekawsze, na dachu wszystkie te pokrycia wyglądają bardzo podobnie, a nowoczesne blachy są tworzone z myślą o upodobnieniu się do klasycznych dachówek.

Blacha płaska na rąbek stojący

Opisując modne dachy 2022 roku, w rankingu nie może zabraknąć paneli z blachy płaskiej, układanych na rąbek stojący. Jest to bardzo innowacyjne rozwiązanie dla domów szczególnie o charakterze dwuspadowym. Ten typ pokrycia cechuje lekkość idąca w parze z wytrzymałością. W zależności od rozpiętości dachu, mamy do wyboru wiele grubości blachy, a także sporo wariantów kolorystycznych. W kwestii kolorystyki, najlepiej jest jednak postępować podobnie, jak we wcześniejszym przypadku, a mianowicie odnaleźć odcień spośród czerni, grafitu i szarości. 

Trendem, który wkroczył na rynek z dużym impetem, stały się nowoczesne dachy spójne z elewacją. Najczęściej tworzy się je właśnie z paneli układanych na rąbek. Same arkusze blachy płaskiej są natomiast często używane do wykonywania różnego rodzaju wiatrołapów czy obić dachowych.

Gonty bitumiczne

Dla niektórych typów domów dobrym rozwiązaniem są gonty bitumiczne. Ich wytrzymałość i żywotność nie jest może tak duża, jak w przypadku wcześniej wymienionych pokryć, jednak do zalet zaliczyć można wysoką odporność akustyczną. Są to modne pokrycia dachowe, które swoimi prostymi i płaskimi kształtami o charakterystycznych wzorach mogą zaskoczyć i zrobić wrażenie. 

Materiały te dobrze spiszą się na mniej obszernych domach, a to ze względu na ich nadmierną lekkość. Pamiętajmy, aby dobierając pokrycie dachowe zawsze na pierwszym miejscu kierować się szczelnością i jakością, a dopiero później wyglądem.