Pokrycia z blachy na dach – jakie panują obecnie trendy?

Dach jest jednym z najbardziej widocznych elementów naszej posiadłości. Logiczne jest więc, że oprócz niezawodnej szczelności i wytrzymałości, powinien także dobrze się prezentować. Konstrukcja dachu jest zależna w dużej mierze od projektu całego budynku. To na jego podstawie decydujemy o ilości spadów czy nadstawek dachowych. Projekt często sugeruje nam także preferowane pokrycie, jednak ostateczny wybór należy już do inwestora. 

Konieczne jest przede wszystkim zwrócenie uwagi na ciężar pokrycia. Konstrukcja więźby musi być do niego odpowiednio przystosowana. W tym celu, postępuje się więc zgodnie z wytycznymi prawa budowlanego, co ma zapewnić bezpieczeństwo. 

Rodzajem pokryć, którego ten problem nie dotyczy są materiały blaszane. Ponadto, ich nowoczesne formy doskonale wpasowują się w aktualnie panujące trendy dekarskie 2022. Poniżej przedstawione zostały trzy modne pokrycia dachowe wykonane z blachy.

Blachodachówki płaskie

W dobie minimalizmu ceni się przede wszystkim proste kształty. Blachodachówki są obecnie najczęściej wybieranymi pokryciami z blachy. Dostępne są one w naprawdę wielu formach. Nowoczesne dachy posiadają ostatnimi czasy ostre i w pełni widoczne zarysy krawędzi. Taką formę wśród blachodachówek jest w stanie zapewnić wyłącznie dachówka płaska. Cechuje ją prosty kształt, banalna forma montażu, a także zdecydowana lekkość.

Blachodachówki płaskie są zazwyczaj montowane na mijankę lub też bez przesunięcia przetłoczeń. Zależy to już głównie od gustu inwestora, lecz niekiedy także od specyfikacji dachu. Wobec jakości tego typu pokrycia nie ma żadnych zastrzeżeń. Cena jest również bardzo korzystna względem żywotności i wytrzymałości. Różnorodność form i wzorów sprawia, że blachodachówki nie są już traktowane tylko i wyłącznie jako alternatywa dla dachówek ceramicznych. 

Blacha trapezowa

Przez pewien okres czasu, blacha trapezowa dachowa była uznawana za pokrycie odchodzące do lamusa. Należy jednak pamiętać, że moda powraca w zawrotnym tempie, co obejmuje także modne pokrycia dachowe. Dzięki ostrym zarysom krawędzi, trapezowe pokrycia blaszane zyskały niemalże drugie życie. 

Główną cechą tych materiałów jest lekkość. Szacuje się, że standardowych wymiarów dach z blachy trapezowej jest lżejszy niż taka sama konstrukcja z pokryciem stworzonym z blachodachówek. W tym przypadku, dostępna jest także szeroka gama kolorów oraz powłok. Dla domów jednorodzinnych zaleca się głównie pokrycia z blachy trapezowej o profilu T18. 

Panele z blachy płaskiej

Pokryciem uznawanym za najbardziej futurystyczne i pasujące praktycznie do każdego budynku jest panel z blachy płaskiej mocowany na rąbek stojący. Nie jest to wbrew pozorom metoda bardzo nowoczesna, ponieważ pierwsze arkusze blach na rąbek łączyło się już lata temu. Należy wziąć pod uwagę, że pokrycie to nie jest równoznaczne z arkuszem standardowej blachy płaskiej, która nie służy do krycia dachów, a jedynie do tworzenia obić i wiatrołapów.

Aktualnie, dzięki swojej minimalistycznej estetyce i prostocie, materiał ten wybierany jest przez sporą liczbę inwestorów do przykrywania nawet najnowocześniej wyglądających konstrukcji. Co więcej, takie pokrycie może służyć zarówno do dachów, jak i do elewacji. Niejednokrotnie możemy spotkać się z budynkami w całości pokrytymi właśnie panelami z blachy płaskiej. Warto wspomnieć również o kwestiach wytrzymałościowych tego typu pokryć. Do ich tworzenia używa się wysokiej jakości blach, a sama technika mocowania na rąbek gwarantuje doskonałą szczelność.