Jaki typ blachy na dach domu jednorodzinnego wybrać?

Blacha trapezowa to popularny materiał, który wykorzystywany jest na dachach oraz elewacjach domów jednorodzinnych, zabudowań gospodarczych czy obiektów przemysłowych. Warto wiedzieć, że w ofercie producentów dostępne są różne profile blach trapezowych, różniące się specyfikacją oraz zastosowaniem.

W tym artykule wyjaśnimy, jaki typ blachy trapezowej wybrać do pokrycia dachu domu jednorodzinnego. Wyjaśnimy, jakie są najważniejsze zalety tego produktu oraz skąd wynikają  różnice w cenie za m2 materiału.

Średni profil blachy (T-14, T-18) na dach domu jednorodzinnego

Przejdźmy zatem do odpowiedzi na pytanie: jaki typ blachy zastosować na dach domu jednorodzinnego. Powinien to być średni profil blachy (T-14, T-18, T-18E). Ten typ idealnie sprawdza się na prostych konstrukcjach, zapewniając odpowiednie odprowadzenie opadów atmosferycznych. Jeśli dach budynku posiada duży spadek oraz znaczną powierzchnię, wówczas warto zastosować profil T-35.

Dlaczego warto wybrać blachę trapezową T-18

Osoby poszukujące taniego, a jednocześnie trwałego pokrycia dachowego często wybierają blachę trapezową. Oprócz wspomnianej już niskiej ceny ważną zaletą jest łatwość montażu tego produktu. Z tego względu robocizna ekipy dekarskiej jest nieco niższa w porównaniu do materiałów wymagających większych umiejętności (np. blachodachówki cementowej). Niektórzy klienci, posiadający niezbędne narzędzia oraz podstawową wiedzę techniczną decydują się na samodzielny montaż pokrycia dachowego.

Blacha trapezowa doskonale sprawdzi się na prostych dachach, gdzie ilość odpadu będzie znikoma. Nie polecamy natomiast krycia blachą trapezową skomplikowanych dachów wielospadowych z lukarnami. Wówczas ilość odpadu będzie duża, a efekt wizualny nie będzie powalający. W przypadku skomplikowanych dachów zdecydowanie lepszym wyborem będzie blachodachówka.

Klient może zamówić długość arkusza dopasowaną do powierzchni dachu budynku. W sklepie tanie-blachy.pl klient dostępne są arkusze o długości 2 metrów. Na zamówienie klienta produkowane są arkusze o długości nawet kilkunastu metrów. 

Warto także wspomnieć o szerokiej gamie kolorystycznej blachy trapezowej. Dzięki temu klient będzie mógł wybrać materiał dopasowany do oczekiwań.

Cena blachy trapezowej

Cena jest ważnym czynnikiem wpływającym na dużą popularność blachy trapezowej. Jak wiemy, wykonując pokrycie dachowe z blachy należy zachować niezbędny zakład. Warto zatem zwrócić uwagę, czy cena podawana przez producenta dotyczy m2 uwzględniającego zakład czy też nie. Najczęściej producenci podają cenę arkusza nie uwzględniającą zakładu. Należy mieć to na uwadze podczas kosztorysu pokrycia dachowego oraz zamawiania liczby arkuszy.

Cena blachy trapezowej waha się od około 15 zł/m2 do 50 zł/m2. Tak duża różnica w cenie wynika z zastosowanego zabezpieczenia antykorozyjnego blachy. Najtańsze są blachy II gatunku. Posiadają one krótszy okres gwarancji. Na powierzchni arkusza mogą być widoczne niewielkie defekty wizualne. Ten typ idealnie nadaje się do pokrycia garaży czy zabudowań gospodarczych. Warto pamiętać, że uszkodzenia wizualne arkuszy są w większości przypadków minimalne i niezauważalne z większej odległości.

Blachy ocynkowane możemy nabyć w cenie 15 – 20 zł/m2, alucynk to nieco większy koszt. Blachy powlekane poliestrem są najlepiej zabezpieczone przed korozją. Ich cena jest jednak najwyższa i wynosi, w zależności od producenta 40 – 50 zł/m2.

Jak zamówić blachę trapezową?

Sklep tanie-blachy.pl umożliwia zamówienie blachy bez wychodzenia z domu. Dzięki intuicyjnej obsłudze użytkownik bez problemu odnajdzie interesujący produkt. Co ważne, dzięki kalkulatorowi ilości arkuszy klient nie musi samodzielnie przeprowadzać żadnych kalkulacji. Po wpisaniu powierzchni dachu system automatycznie obliczy ilość potrzebnych arkuszy.