Co powinniśmy wiedzieć o blachach trapezowych?

Blacha trapezowa to materiał, którego obecność możemy zaobserwować na dachach domów jednorodzinnych, ale również w wielu innych sytuacjach. Po dany produkt sięgają także właściciele różnego rodzaju budynków gospodarczych czy garaży. Zawdzięcza on to głównie znakomitym właściwościom, a także stosunkowo niskiej cenie, w porównaniu do innych materiałów.

Często jednak mówi się, że wykorzystanie blachy trapezowej na dachach jest już mało modne. Jest to rzecz jasna nieprawda, gdyż niektóre budynki są projektowane właśnie z myślą o położeniu na nich tych pokryć. Jakie są jednak plusy zastosowania blachy trapezowej i kiedy decydować się na jej wybór? O tym poniżej.

Materiały na blachy trapezowe

Niemal każda blacha na dach dzieli się na cztery grupy, określane na podstawie materiału, z którego jest wytworzona. Zacznijmy może od blach aluminiowych. Są często wybieraną propozycją w kontekście niedużych dachów płaskich i lekko pochyłych. Ponadto, obija się nimi ściany w zakładach produkcyjnych, a to wszystko dzięki odporności na działanie warunków atmosferycznych i korozję. Cechuje je lekkość i duża plastyczność.

Następnym i najczęściej spotykanym materiałem jest stal. To właśnie ten typ posiada cechy, dzięki którym jest w stanie wytrzymywać naprężenia mechaniczne, przez co wykorzystywany jest już do bardziej zaawansowanych celów. Przykładami są pokrycia na dachy o większej rozpiętości oraz elewacje hal przemysłowych. Stal jest jednak materiałem podatnym na korozję. To właśnie dlatego stosuje się różne powłoki zabezpieczające, a mianowicie ocynk lub alucynk.

Pozostałymi materiałami są już mosiądz i miedź, które również mają świetne, naturalne właściwości antykorozyjne, jednak są już to pokrycia nieco droższe.

Zastosowanie blachy trapezowej

Okazuje się, że blachy trapezowe dobieramy nie tylko przez pryzmat grubości samego materiału, ale również poprzez kilka innych czynników. W sprzedaży dostępne są blachy trapezowe różniące się wysokością profilu. Producenci oferują blachę, w której wysokość przetłoczeń wynosi od 3 do 55 milimetrów.

Odpowiedź na pytanie, kiedy stosować blachę trapezową o najmniejszych rozmiarach jest następująca: używamy jej tylko i wyłącznie na elewacjach, a w niektórych przypadkach służy ona jako podbitka.

Średniej wielkości blachy, czyli te o wysokości profilu około osiemnastu milimetrów wykorzystuje się jako pokrycia dachowe w domach jednorodzinnych i wszelkiego rodzaju budynkach przemysłowych. Często występują również w formie ogrodzenia oddzielającego obszary budowlane od tych, na których mogą znajdować się osoby nieupoważnione. Najobszerniejsze arkusze tego materiału służą już wyłącznie do tworzenia elewacji sporych zakładów przemysłowych.

Co wyróżnia blachę trapezową na tle innych pokryć?

Chcąc wymienić wszystkie zalety blachy trapezowej trzeba by poświęcić na to osobny wpis. Przede wszystkim, niska cena. To właśnie ten czynnik często przeważa na korzyść blachy trapezowej w konfrontacji z blachodachówką. Następnie należy wspomnieć o dostępności różnych wariantów grubościowych i kolorystycznych.

O tym, jakie cechy ma blacha trapezowa wspomnieliśmy już wcześniej. Mimo to warto dodać, że jest ona lekka, co wpływa na brak konieczności umacniania więźby dachowej. Tym samym jest prosta w montażu i łatwa w transporcie. Blachę trapezową przewozi się w arkuszach umieszczonych na paletach, co oszczędza sporo czasu w trakcie mocowania. 

Wbrew powszechnej opinii odnośnie blach trapezowych należy wspomnieć, że świetnie spisuje się ona również na projektach nowoczesnych budynków, więc w żadnym wypadku nie można nazywać jej przeżytkiem.