Co oznaczają poszczególne parametry i symbole blachy trapezowej?
Blacha trapezowa to bardzo popularny materiał, który wykorzystywany jest do pokryć dachowych. Znajduje także zastosowanie na elewacjach budynków przemysłowych oraz domów jednorodzinnych.
Wiele osób poszukujących odpowiedniego modelu blachy trapezowej zastanawia się, co oznaczają poszczególne symbole i parametry. W tym artykule wyjaśnimy w prosty sposób specyfikację techniczną tego produktu, co powinno znacznie ułatwić przyszłym użytkownikom wybór właściwego modelu.
Wysokość profilu blachy trapezowej
Blacha trapezowa występuje na rynku w wielu różnych profilach. Jest to podstawowy parametr, który determinuje zastosowanie materiału. Wszyscy producenci posługują się tymi samymi symbolami, więc ich poznanie znacząco ułatwi wybór blachy trapezowej spełniającej Wasze wymagania. Zacznijmy od pierwszej części symbolu. Słowo T nie jest skrótem od słowa trapez, jak mogłoby się wydawać. Literą tą określane są, zgodnie z Normami Europejskimi wyroby walcowni blachy ocynkowanej. Podana liczba określa z kolei wysokość profilu w mm. Jest to najważniejszy parametr blachy trapezowej, determinuje on bowiem zastosowanie blachy. Blachy o niskim profilu, czyli T-3, T-7, T-8 wykorzystywane są jako materiał elewacyjny oraz podbitka. Można je też wykorzystać do obicia komina. Do blach o średnim profilu zaliczamy modele: T-14, T-18. Ich zastosowanie to pokrycia dachowe domów jednorodzinnych oraz zabudowań gospodarczych. Blachy o profilu T-35 oraz T-55 wykorzystywane są do budowy obiektów przemysłowych o dużych gabarytach, czyli wszelkiego typu hal produkcyjnych, czy magazynowych. Wysoki profil blachy ułatwia odpływ wody i śniegu, co ma bardzo duże znaczenia w przypadku dachów o dużej powierzchni. Czasami oprócz wysokości profilu możemy spotkać też symbole. Są to oznaczenia oznaczające przetłoczenie profilu pozwalające odróżnić poszczególne modele blachy. W przypadku blach trapezowych Hanbud E oznacza economic, natomiast N normal. Warto jednak pamiętać, że te symbole mogą się różnić w zależności od producenta.
Szerokość całkowita blachy trapezowej
Osoby planujące zakup blachy powinny wiedzieć, że układając ten materiał konieczne jest zachowanie tzw. zakładu, który sprawia, że całe pokrycie będzie szczelne. Dlatego do obliczenia wymaganej ilości arkuszy nie wystarczy podzielić powierzchni dachu przez rozmiar arkuszy. Do prawidłowego wyliczenia niezbędnej ilości materiału należy także wziąć pod uwagę zakład. Właśnie z tego względu stosowane są szczegółowe określenia w stosunku do szerokości blachy. Szerokość całkowita określa rzeczywisty wymiar arkusza blachy, czyli taki, który możemy zmierzyć metrówką.
Szerokość użytkowa blachy trapezowej
Na początku celowo wyjaśniliśmy termin dotyczący szerokości całkowitej. Jeśli bowiem od tego wymiaru odejmiemy niezbędny zakład otrzymujemy szerokość użytkową blachy, zwaną też szerokością efektywną.
Użytkownik planujący zakup blachy trapezowej powinien znać te zasadnicze różnice. Warto pamiętać, że klient powinien podać sprzedawcy ilość materiału w metrach efektywnych. Ta wielkość określi bowiem ilość potrzebnych do zakupu arkuszy blachy z uwzględnieniem niezbędnych zakładek.
Szerokość wsadu blachy trapezowej
Parametr ten określa szerokość materiału wsadowego blachy przed procesem trapezowania. Z punktu widzenia użytkownika parametr ten ma niewielkie znaczenie praktyczne. Najpopularniejszą szerokością wsadu jest 1250 mm, co jest standardem wśród producentów pokryć dachowych. Często szerokość wsadu jest jednak mniejsza. Hanbud, jako jeden z niewielu producentów pokryć dachowych, jest w stanie poddać procesowi trapezowania blachę o szerokości do 1500 mm.
Paleta RAL
Kolory blachy określane są za pomocą tzw. palety RAL. Jest to symbol określania barw oparty na ustalonych wzorcach. Międzynarodowe oznaczenia obejmują już 1825 odcieni kolorystycznych. Dzięki temu użytkownicy mogą wybrać interesujący ich wariant kolorystyczny materiału bez wychodzenia z domu. Warto jednak pamiętać, że odcienie kolorystyczne prezentowane w firmowych katalogach oraz na stronach internetowych producenta mogą różnić się od rzeczywistych kolorów. Ab mieć pewność, że dany odcień jest zgodny z Waszymi oczekiwaniami warto na własne oczy sprawdzić odcień kolorystyczny produktu. Pozwoli to wybrać produkt zgodny z Waszymi oczekiwaniami.